TIRIAMASIS DARBAS „CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ KELIONĖ LĄSTELĖJE“

Lapkričio 23 d. II g mokiniai Panevėžio STEAM centre dalyvavo edukacinėje pamokoje ir atliko tiriamąjį darbą „Cheminių medžiagų kelionė ląstelėje“.

Viena svarbiausių gyvųjų organizmų savybių yra ląstelės viduje palaikyti pastovią medžiagų koncentraciją. Cheminės medžiagos į ląstelę ir iš jos juda pro pusiau laidžią membraną, kitos yra pernešamos specialiųjų baltymų.

 Kokios cheminės medžiagos gali keliauti pro pusiau laidžią membraną? Kokie procesai vyksta  šių medžiagų judėjimo metu? Ar turi įtakos medžiagų judėjimui ląstelėje jų molekulių dydis ir aplinkos temperatūra?

Į šiuos ir kitus klausimus mokiniai atsakė iš dializės žarnos pagaminę sandarų maišelį bei  ištyrę jo laidumą įvairioms medžiagoms. Spalvinės reakcijos padėjo nustatyti medžiagų judėjimo kryptį, o maišelio masės pokyčio stebėjimai pagilino žinias apie difuzijos ir kosmoso procesus, jų vyksmo priežastis. Spalvotų dažų kelionė želatina padėjo geriau suprasti medžiagų judėjimo ypatumus ląstelės citoplazmoje.